Lotniska na świecie.

Transport lotniczy w ostatnich latach jest najszybciej rozwijającą się gałęzią transportu, jednym z ważniejszych sektorów w gospodarki światowej, generującym rocznie ok. 420 mld dol. przychodów. Przewozy pasażerskie są uzależnione od stanu gospodarki w poszczególnych krajach. Wyrazem tej zależności jest obserwowane skorelowanie przewozów pasażerskich z wartością produktu krajowego brutto (według parytetu siły nabywczej). W roku 2008 w ruchu rozkładowym przewieziono na świecie ok. 2,5 mld pasażerów i ok. 39 mln ton frachtu. Sieć europejskich portów lotniczych obejmuje ok. 370 lotnisk. Przewozy lotnicze są źródłem ok. 70 mld euro rocznego dochodu UE i zapewniają ok. 500 tys. miejsc pracy.

W ciągu ostatnich 20 lat ruch lotniczy na świecie wzrastał średnio rocznie o 4,8 proc. Działo się tak pomimo dwóch światowych recesji, ataków terrorystycznych, kryzysu finansowego w 1997, epidemii SARS w 2003 czy wojen w rejonie Zatoki Perskiej. Według raportu IATA, koniec roku 2008 to jednak kryzys w branży lotniczej. W listopadzie odnotowano 5,6-procentowy spadek ruchu pasażerskiego i aż 13,5-procentowy spadek ruchu towarowego w porównaniu z rokiem 2007. Międzynarodowy rynek przewozów lotniczych cierpi przede wszystkim ze względu na cięcia w budżetach firm oraz spadek globalnej wymiany towarowej, spowodowany ograniczeniem konsumpcji. Firmy, szukając oszczędności, znajdują je w zazwyczaj najbardziej kosztownym rodzaju transportu, przy czym dotychczas lotniczy ruch cargo stanowi aż 35 proc.wartościglobalnejwymianyhandlowej.

Na świecie funkcjonuje około 1200 portów lotniczych, z tego w: Europie - 415, Ameryce Południowej/Karaibach - 205, Ameryce Północnej - 195, Azji/Pacyfiku - 155, Afryce - 150 i na Bliskim Wschodzie - 50. Największa ich ilość znajduje się w: USA - 168 szt., Brazylii - 87, Hiszpanii - 45, Francji - 45, Grecji - 38, Meksyku - 35 i Wielkiej Brytanii - 33.

Trzy najlepsze lotniska na świecie znajdują się w Azji. Pierwsze miejsce zajęło lotnisko w Hong Kongu, drugie w Seulu, a na trzecim miejscu uplasowało się lotnisko w Singapurze. Takie są wyniki badań wśród pasażerów najczęściej podróżujących po świecie samolotami. Z europejskich portów najwyżej zostało ocenione lotnisko w Kopenhadze, Helsinkach oraz w Atenach. Fakt też jest taki że na świecie nastała moda na parking lotnisko warszawa który zawsze jest budowany wraz terminalami.

Zgodnie z najaktualniejszymi prognozami Boeinga, przez następnych 20 lat ruch lotniczy, zarówno pasażerski, jak i towarowy, będzie wzrastał średnio o ok. 5 proc. rocznie. W tym czasie pewnie przejdziemy jeszcze niejedną recesję, wojny, załamanie walutowe... Inwestycje w porty lotnicze i infrastrukturę okołolotniczą są jednak długoterminowe i dwu-, czy nawet trzyletnie spowolnienie gospodarcze nie ma decydującego wpływu na ich rentowność.

Profesjonalna siatkówka kraków dla każdego.

Nowoczesne pompy ciepła szczytno do ogrzania twojego domu.

Najlepsze tłumiki mokotów do twojego samochodu.

Skutecznie pozycjonowanie stron gdańsk dla twojej witryny.

Certyfikowane moduły sfp dla przemysłu.